Today has been a chaotic day (literally and physically) in the politics of the National Resistance Movement (NRM) as the party primaries for flag bearer washed out loads of Ministers and Incumbents.

In the primaries that have been taking place countrywide, voters voted massively against majority sitting MPs and Ministers whom our snoops at The Ugandan Wire have compiled.

Advertisement.

Advertisement
  1. Evelyn Anite (State Minister – Privatisation) – Koboko Municipality
  2. Adolf Mwesigye (Minister of Defence and Veteran Affairs) – Bunyangabu County
  3. Elioda Tumwesigye (Minister of Science and Technology) – Sheema Municipality
  4. Henry Okello-Oryem (State Minister – Foreign Affairs) – Chua East Constituency
  5. Mwesigwa Rukutana (State Minister – Labour) – Rushenyi County
  6. John Byabagambi (Minister of Karamoja Affairs) – Ibanda South
  7. Mary Karoro Okurut (Minister i/c General Duties OPM) – Bushenyi Woman MP
  8. Ms Beatrice Anywar Atim (Minister of Water and Environment) – Kitgum Municipality
  9. Molly Kamukama (State Minister for Economic Monitoring in the Office of the President) – Kazo Woman MP
  10. Peter Kibanzanga (Minister of State Agriculture) – Bughendera County
  11. Fr. Simon Lokodo (Minister of Ethics and Integrity) – Dodoth
  12. Moses Kizige – (Minister of State Karamoja Affairs) – Bugabula County North, Kamuli
  13.  Isaac Musumba (Minister of State for Lands, Housing and Urban Development) – Buzaaya County, Kamuli
  14. Tarsis Kabwegyere (Former Minister i/c General Duties OPM) – Igara East
  15. Micheal Tusiime – Incumbent Mbarara City
  16. Hatwib Katoto – Incumbent Katerera Constituency
  17. Lydia Wanyoto (NRM Chair Women’s League) – Mbale Woman MP
  18. Karungi Elizabeth Beikirizze – Kanungu Woman MP
  19. Kajungu Mutambi Rosette Christine – Mbarara Woman MP
  20. Abbas Agaba Mugisha – Kitagwenda County
  21. Simeo Nsubuga – Kassanda South
  22. James Waluswaka – Bunyole West
  23. Gordon Arinda Kakuuma Cowboy – Ishaka – Bushenyi Municipality
  24. Joverine Kariisa Kyomukama – Ibanda District Woman MP
  25. Sylvia Rwabwogo – Kabarole District Woman MP
  26. Aston Kajara – Mwenge South, Kyenjojo District
  27. Maj. Guma Gumisiriza – Ibanda North
  28. Yaguma Wilberforce Rutashokwa – Kashari North
  29. Nathan Itungo – Kashari South
  30. Tumuramye Genensio – Kashongi Constituency MP
  31. Margaret Lamwaka Odwar – Kitgum Woman MP
  32. Brenda Asiimwe – Iganga Woman MP
  33. Margaret Mbeiza – Kaliro District Woman MP
  34. Peter Mugema Panadol – Iganga Municipality
  35. Gaster Kyawa Mugoya – Bukooli North, Bugiri District
  36. Haji Muhammad Muyanja Mbabali – Bukoto South, Masaka
  37. Abdul Kitata – Bukoto West, Masaka
  38.   Joseph Muyomba Kasozi – Bukoto Mid-West MP and Secretary of the NRM parliamentary caucus
  39. Ruth Katushabe – Bukomansimbi North MP
  40. James Kakooza – Kabula County, Lyantonde
  41. Amos Mandela – Buyamba County, Rakai 
  42. Isaac Musumba – Buzaaya County, Kamuli
  43. Godfrey Macho – Busia Municipality
  44. Gideon Onyango – Samia Bugwe North
  45. Paul Akamba – Busiki County, Namutumba
  46. Herbert Kabafunzaki (Former Labor Minister) – Rukiga County
  47. Gideon Onyango – Samia Bugwe North, Busia District
  48. Gordon Tumwine Bafaki – Kazo County
  49. Monica Amoding – Kumi Woman MP
  50. Ismael Orot – Kanyum County, Teso Sub-Region
  51. David Abala – Ngora County
  52. Patrick Okabe – Serere County MP
  53. Susan Amero – Amuria Woman MP
  54. Violet Akurut Adome – Katakwi Woman MP
  55. Maria Goretti Elogu – Kalaki Woman MP
  56.  Juliet Kinyamatama – Rakai Woman MP
  57. Rosemary Tumusiime – Entebbe Municipality MP
  58. Rehema Watongola – Kamuli Municipality
READ ALSO:  Uganda 2 Cases Short of Hitting 200 COVID-19 Infections

This list is being updated.